Model SPIN opiera się o funkcjonowanie Centrów Transferu Wiedzy. Jego zadaniem jest umożliwienie transferowania innowacji z jednostek naukowych do przedsiębiorstw co przekłada się na innowacyjność Małopolskiej gospodarki.
Dla kogo jest przeznaczony Model SPIN?
W pierwszej kolejności są to jednostki naukowe, których współpraca z przedsiębiorstwami ma być usprawniona. W drugiej kolejności są to właściciele i pracownicy przedsiębiorstw oraz inne podmioty publiczne lub pozarządowe zainteresowane innowacjami. Z usług w ramach Modelu SPIN skorzystać mogą mikro, małe, średnie przedsiębiorstwa, które posiadają siedzibę lub filię, oddział czy placówkę na terenie Małopolski. Trzecim zainteresowanym podmiotem są władze samorządowe, których zadaniem jest usprawnienie współpracy na linii środowisko naukowe i przedsiębiorcy w wybranych obszarach wiedzy, ważnych dla gospodarki regionalnej.
Współpraca i wzajemne odziaływanie trzech interesariuszy ma wpłynąć na rozwój gospodarczy regionu przez kreowanie nowych rozwiązań i transferowanie ich do przedsiębiorstw.
Po co wdrażać Model SPIN?
Każdy z interesariuszy ma wymierne korzyści z wdrożenia Modelu SPIN i funkcjonowania Centrów Transferu Wiedzy. Władze regionalne dzięki działalności Centrów osiągają wyższą innowacyjność i konkurencyjność regionu. Jednostki naukowe mają szansę na lepszą współpracę z otoczeniem społeczno-gospodarczym (aspekt wykorzystywania wyników badań) oraz zyskują dzięki komercjalizacji wyników badań. Przedsiębiorstwa przez innowacje w Małopolsce zwiększają swoją konkurencyjność. Po czym rozpoznać, że określone działania i współpraca zakończyły się sukcesem?
Przede wszystkim wzrasta wskaźnik konkurencyjności regionu, wzrasta liczba i wartość umów dotyczących transferu wiedzy oraz wzrasta liczba wprowadzonych innowacji i przychodów związanych z ich sprzedażą. Każdy z interesariuszy ma wymierną korzyść, która widoczna jest w statystykach dla każdego z osobna.
Jak wdrożyć Model SPIN?
Zaprojektowanie i wdrożenie Centrum Transferu Wiedzy odbywa się w kilku krokach. Należy zaprojektować i zaplanować swoje CTW. Następnie następuje budowa organizacji, aby przetestować sposób działania i zacząć „sprzedawać” swoją wiedzę. Ważne jest, aby CTW specjalizowało się w jakimś obszarze tematycznym oraz aby skupiało naukowców i specjalistów z zakresu nawiązywania kontaktów z przedsiębiorcami. Dotychczas Model SPIN bazuje na 4 wybranych obszarach:
- Budownictwo energooszczędne;
- Odnawialne źródła energii;
- Sieci informatyczne;
- Biotechnologia.
Model SPIN i funkcjonujące w ramach niego Centra Transferu Wiedzy realizowany jest w wybranych jednostkach naukowych.
- Małopolskie Centrum Budownictwa Energooszczędnego (Politechnika Krakowska), www.mcbe.pl
- Centrum Inteligentnych Systemów Informatycznych (AGH) www.isi.agh.edu.pl
- Centrum Zrównoważonego Rozwoju i Poszanowania Energii (AGH) www.miekinia.agh.edu.pl
- Małopolskie Centrum Biotechnologii (Uniwersytet Jagielloński) www.mcb.uj.edu.pl
Więcej informacji na temat Model SPIN, tworzenia Centrów lub korzystania z oferowanych usług można zaczerpnąć pod adresem:
Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Departament Zrównoważonego Rozwoju
ul. Wielicka 72b, Kraków III piętro, pok. 313 tel.: 12- 299 06 62
Tagi : małopolska przedsiębiorca rozwój, SPIN - rozwój przedsiębiorców w Małopolsce - innowacje w Małopolsce