Spin - Małopolskie Centra Tranferu Wiedzy
Członkowie projektu SPIN odbierający nagrodę GOZpodarz 2022

Małopolska laureatem konkursu GOZpodarz 2022

Województwo Małopolskie otrzymało nagrodę „GOZpodarz 2022” za realizację projektu SPIN-Małopolskie Centra Transferu Wiedzy wsparciem dla przedsiębiorców. Jury doceniło dobre praktyki promowania idei Gospodarki o Obiegu Zamkniętym realizowane dzięki projektowi w małopolskich firmach.

Projekt SPIN – Małopolskie Centra Transferu Wiedzy wsparciem dla przedsiębiorców pomaga firmom z regionu m.in. w opracowaniu i wdrożeniu GOZ w przedsiębiorstwie. Na uwagę zasługuje fakt, że projekt jest kierowany głównie do sektora MŚP, zmieniając podejście do GOZ nawet w najmniejszych podmiotach. Przedsiębiorcy uzyskują praktyczną pomoc ekspertów, którzy w sposób zindywidualizowany wspierają firmy w zaplanowaniu procesu wdrożenia GOZ.

W ramach projektu SPIN przedsiębiorcy otrzymują możliwość doradztwa ekspertów z Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk – partnera projektu SPIN, który specjalizuje się w temacie GOZ. Obok IGSMiE PAN, w projekcie działają także inni Partnerzy, specjalizujący się w różnych dziedzinach, którzy również w swoim obszarze wspierają firmy w zakresie GOZ. Przykładowo, Centrum Zrównoważonego Rozwoju i Poszanowania Energii AGH w Miękini czy Towarzystwo Geosynoptyków GEOS pomagają firmom zmienić podejście do gospodarowania energią, zachęcając m.in. do wykorzystania ciepła odpadowego z hal produkcyjnych do ogrzewania pomieszczeń biurowych w firmie, czy pokazując, w jaki sposób odpadki organiczne wykorzystać do produkcji biogazu.

Fundacja Polish Heritage w ramach projektu zrealizowała audyt pogłębiony dla firmy eventowej, dotyczący organizacji wydarzeń w trendzie zero waste, czyli w kierunku generowania jak najmniejszej ilości odpadów, z założeniem, że organizacja wydarzeń w tym trendzie może wpływać na konkurencyjność firmy. Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk przygotował dla jednej z małopolskich firm opracowanie emisji śladu węglowego budowy hali sportowej z zapleczem socjalnym w Węgrzcach. Natomiast dla innej firmy, zajmującej się recyklingiem akumulatorów  przygotował analizę dotyczącą opracowania Raportu Zrównoważonego Rozwoju.

SPIN pozwala przedsiębiorcom wykonać krok milowy w kierunku wdrożenia idei GOZ. Projekt pokazuje przedstawicielom firm korzyści zastosowania GOZ w danej firmie, a niejednokrotne odkrywa dla przedsiębiorcy, że rozwiązaniem jego problemu, z którym się mierzy i dla którego poszukuje rozwiązania, może być właśnie GOZ. To pomoc w przeprowadzeniu przez proces od punktu „ciekawe, ale nie wiem jak to zrobić” do „zrobię to”!

Gospodarka o Obiegu Zamkniętym, to tylko jeden z wielu tematów, w których małopolscy przedsiębiorcy mogą uzyskać wsparcie doradcze w ramach projektu SPIN. Więcej informacji o projekcie można znaleźć na stronie: https://www.spin.malopolska.pl/ oraz na Facebooku: https://www.facebook.com/spin.malopolska

Konkurs GOZpodarz jest organizowany przez pracodawców RP i promuje dobre praktyki związane z ideą Gospodarki Obiegu Zamkniętego. Konkurs skierowany jest do przedsiębiorców, jednostek samorządu terytorialnego oraz innych organizacji. Odbywa się w ramach działalności Koalicji „Włącz Czystą Energię dla Polski”. Więcej informacji o konkursie można znaleźć na stronie: https://www.wlaczczystaenergie.pl/konkurs-gozpodarz/

 

F0358IMG 0570

 

SPIN Małopolskie Centra Transferu Wiedzy

ul. Wielicka 72b, Kraków, 3 piętro, Pok. 313

Tel.: 12 29 90 675

Tel.: 12 29 90 791

www.spin.malopolska.pl

e-mail: spin@umwm.malopolska.pl

logotypy unijne