Uśmiechnięta żółta piłka na deszczu

Ciągle pada? To świetna prognoza dla przedsiębiorczych

Masz dość padającego wciąż deszczu? Zamiast narzekać, zacznij zbierać wodę! Deszcz może przynieść Ci oszczędności! Zastąpienie wody wodociągowej – deszczową możliwe jest wszędzie tam, gdzie nie jest konieczna wysoka jakość sanitarna. Jeśli jesteś przedsiębiorcą z Małopolski, który chciałby czerpać korzyści zarówno z padającego deszczu jak i energii słońca - zgłoś się do projektu SPIN, realizowanego przez Województwo Małopolskie.

W ramach projektu działają Centra Transferu Wiedzy, świadczące usługi doradcze dla przedsiębiorców z Małopolski. Jedną ze specjalizacji, w obrębie których można uzyskać pomoc ekspertów, jest Energia Zrównoważona. W ramach tej dziedziny usługi dla przedsiębiorców świadczą: Małopolskie Centrum Budownictwa Energooszczędnego Politechniki Krakowskiej, Centrum Zrównoważonego Rozwoju i Poszanowania Energii w Miękini AGH oraz Towarzystwo Geosynoptyków GEOS. Eksperci czekają na wszystkie firmy, które chcą w sposób przemyślany korzystać z tego, co daje nam natura. Dużym zainteresowaniem cieszą się rozwiązania z  zakresu odnawialnych źródeł energii, ale nie tylko.

Pomagamy przedsiębiorcom m.in. w opracowaniu koncepcji systemów grzewczych opartych na pompie ciepła i fotowoltaice, odzyskiwaniu ciepła odpadowego do ogrzewania budynków, czy badania efektywności pracy urządzeń grzewczych w warunkach rzeczywistych. Dla jednego z przedsiębiorstw projektowaliśmy także system pozyskiwania i wykorzystania wody deszczowej. W obliczu kurczących się zasobów wody pitnej na świecie oraz biorąc pod uwagę aspekty ekonomiczne, szacujemy, że liczba firm planujących wdrożenie takich rozwiązań będzie wzrastać – mówi Paulina Smaczna-Żmuda, Towarzystwo Geosynoptyków GEOS

Urządzenia do pozyskiwania wody deszczowej niosą zyski zarówno dla środowiska jak i portfela. Specjalne systemy gospodarowania wody deszczowej sprawdzają się m.in. do spłukiwania toalet, nawadniania terenów zielonych – ogrodów, trawników i roślinności oraz do prac porządkowych –zmywania tarasów, podjazdów czy mycia samochodów.