Spin - Małopolskie Centra Tranferu Wiedzy
Uśmiechnięta żółta piłka na deszczu

Ciągle pada? To świetna prognoza dla przedsiębiorczych

Masz dość padającego wciąż deszczu? Zamiast narzekać, zacznij zbierać wodę! Deszcz może przynieść Ci oszczędności! Zastąpienie wody wodociągowej – deszczową możliwe jest wszędzie tam, gdzie nie jest konieczna wysoka jakość sanitarna. Jeśli jesteś przedsiębiorcą z Małopolski, który chciałby czerpać korzyści zarówno z padającego deszczu jak i energii słońca - zgłoś się do projektu SPIN, realizowanego przez Województwo Małopolskie.

W ramach projektu działają Centra Transferu Wiedzy, świadczące usługi doradcze dla przedsiębiorców z Małopolski. Jedną ze specjalizacji, w obrębie których można uzyskać pomoc ekspertów, jest Energia Zrównoważona. W ramach tej dziedziny usługi dla przedsiębiorców świadczą: Małopolskie Centrum Budownictwa Energooszczędnego Politechniki Krakowskiej, Centrum Zrównoważonego Rozwoju i Poszanowania Energii w Miękini AGH oraz Towarzystwo Geosynoptyków GEOS. Eksperci czekają na wszystkie firmy, które chcą w sposób przemyślany korzystać z tego, co daje nam natura. Dużym zainteresowaniem cieszą się rozwiązania z  zakresu odnawialnych źródeł energii, ale nie tylko.

Pomagamy przedsiębiorcom m.in. w opracowaniu koncepcji systemów grzewczych opartych na pompie ciepła i fotowoltaice, odzyskiwaniu ciepła odpadowego do ogrzewania budynków, czy badania efektywności pracy urządzeń grzewczych w warunkach rzeczywistych. Dla jednego z przedsiębiorstw projektowaliśmy także system pozyskiwania i wykorzystania wody deszczowej. W obliczu kurczących się zasobów wody pitnej na świecie oraz biorąc pod uwagę aspekty ekonomiczne, szacujemy, że liczba firm planujących wdrożenie takich rozwiązań będzie wzrastać – mówi Paulina Smaczna-Żmuda, Towarzystwo Geosynoptyków GEOS

Urządzenia do pozyskiwania wody deszczowej niosą zyski zarówno dla środowiska jak i portfela. Specjalne systemy gospodarowania wody deszczowej sprawdzają się m.in. do spłukiwania toalet, nawadniania terenów zielonych – ogrodów, trawników i roślinności oraz do prac porządkowych –zmywania tarasów, podjazdów czy mycia samochodów.

SPIN Małopolskie Centra Transferu Wiedzy

ul. Wielicka 72b, Kraków, 3 piętro, Pok. 313

Tel.: 12 29 90 675

Tel.: 12 29 90 791

www.spin.malopolska.pl

e-mail: spin@umwm.malopolska.pl

logotypy unijne