Spin - Małopolskie Centra Tranferu Wiedzy
Na zdjęciu jest widoczny mikroskop

Większa efektywność współpracy biznes-nauka

W ostatniej dekadzie w Polsce obserwujemy dynamiczny rozwój firm z sektora Life Science, który otrzymał miliardy euro dofinansowania z Unii Europejskiej. Pandemia skierowała zainteresowanie inwestorów w stronę spółek biotechnologicznych i co ciekawe, nie tylko tych bezpośrednio związanych z przeciwdziałaniem COVID-19, ale również tych związanych z szeroko pojętą ochroną zdrowia.

Na zdjęciu dach budynku z panelami fotowoltaicznymi

Budynek niemal zeroenergetyczny, czyli jaki?

Projektowanie i budowa budynków niemal zeroenergetycznych (nZEB) w Polsce to najnowszy standard budowlany wprowadzony przez Dyrektywę Unii Europejskiej o charakterystyce energetycznej budynków 2010/31/UE. Czym właściwie jest budynek energooszczędny i w jaki sposób zaplanować taką inwestycję?

Grafika. Niebieskie tło, na dole zielona trawa i rosnące rośliny, na środku symbol zielonego kontaktu na białym tle, w lewym dolnym rogu logo ekomałopolska, prawy górny róg kawałek słoneczka a na środku na górze hasztag ekoteraz

Jakie urządzenia pobierają najwięcej prądu w domu ? Przykładowe kalkulacje kosztów.

Przed nami okres późnych poranków i popołudniowych szarówek - nic dziwnego, że jest to również czas intensywnego wykorzystywania sztucznego oświetlenia i innych urządzeń domowych zasilanych energią elektryczną. Dlatego warto zainteresować się, ile dokładnie to kosztuje i zastanowić się, co zrobić, żeby nasze jesienno-zimowe rachunki za prąd nie przyprawiały o ból głowy. Koszty użytkowania niektórych urządzeń mogą być zaskakujące, zarówno w pozytywnym, jak i negatywnym znaczeniu. 

Linia produkcyjna, widoczne urządzenia i ręce osoby obsługującej.

Automatyzacja i robotyzacja sposobem na problemy z brakiem pracowników?

Tempo pracy, dokładność i skuteczność odgrywają ważną rolę w prowadzeniu firmy. Jednocześnie na całym świecie widoczny staje się brak wysoko kwalifikowanych i zaangażowanych pracowników. W związku z tym wielu przedsiębiorców rozważa „zatrudnienie” robotów, zwłaszcza  do uciążliwych, lub wymagających ogromnej precyzji zadań. 

Anna Mlost - Zastępca Dyrektora Departamentu Rozwoju Regionu wraz z dwiema kobietami stoi na scenie Forum Inteligentnego rozwoju po odebraniu nagrody

Projekt SPIN laureatem Nagrody Inteligentnego Rozwoju 2022 !

Projekt SPIN został laureatem Nagrody Inteligentnego Rozwoju 2022 w kategorii "Wspieranie innowacyjności i konkurencyjności gospodarki" !

Na pierwszym planie widoczne ręce kobiety, która trzyma tablet. Na tablecie znajduje się symbol domu i temperatura 21 stopni. W tle zdjęcia widoczny dom.

Jakie będą budynki przyszłości?

Budynki inteligentne z automatyką zarządzania urządzeniami sterowniczymi, energooszczędne, czy nawet takie, które można w łatwy sposób zdemontować i zbudować w innym miejscu – przyszłość budownictwa zaczyna się już dziś. A dostęp do tych wszystkich nowości przedsiębiorcy z województwa małopolskiego uzyskują z łatwością za sprawą projektu SPIN– Małopolskie Centra Transferu wiedzy wsparciem dla przedsiębiorców.

Zdjęcie przedstawia laboratorium testowe pomp ciepła

Czas na transformację energetyczną

Nieliczne regulacje na poziomie lokalnym, krajowym i unijnym dotykają tak szerokie rzesze obywateli i przedsiębiorstw jak te dotyczące energetyki i paliw. Rosnące ceny pozwoleń na emisję dwutlenku węgla na rynku międzynarodowym, krajowe wymogi techniczne dla nowych budynków oraz samorządowe uchwały antysmogowe powodują, że zaopatrzenie w ciepło, a także energię elektryczną ulega zmianie.

Grupa naukowców siedzących przy stole. Dwóje z nich ściskają sobie ręce

Baza Naukowców na wyciągnięcie ręki! Skorzystaj z niej już dziś!

Masz pomysł, ale nie wiesz jak go zrealizować? Masz już gotowy produkt lub usługę, ale chcesz je ulepszyć? Skorzystaj z pomocy sektora nauki ! Dzięki Bazie Naukowców błyskawicznie znajdziesz naukowca, który wspomoże Twoje działania obszerną wiedzą i doświadczeniem!

tablica z wzorami cyfrowymi i na jej tle kobieta-robot

Technologiczne przyspieszenie w projekcie SPIN

Województwo Małopolskie wspiera firmy, które chcą wdrażać nowoczesne technologie informacyjne i komunikacyjne. W ramach projektu SPIN – Małopolskie Centra Transferu Wiedzy wsparciem dla przedsiębiorców, na właścicieli i menedżerów firm z regionu czekają eksperci Fundacji Progress and Business, którzy przeprowadzą audyty i doradzą najlepsze rozwiązania.
Uśmiechnięta żółta piłka na deszczu

Ciągle pada? To świetna prognoza dla przedsiębiorczych

Masz dość padającego wciąż deszczu? Zamiast narzekać, zacznij zbierać wodę! Deszcz może przynieść Ci oszczędności! Zastąpienie wody wodociągowej – deszczową możliwe jest wszędzie tam, gdzie nie jest konieczna wysoka jakość sanitarna. Jeśli jesteś przedsiębiorcą z Małopolski, który chciałby czerpać korzyści zarówno z padającego deszczu jak i energii słońca - zgłoś się do projektu SPIN, realizowanego przez Województwo Małopolskie.

SPIN Małopolskie Centra Transferu Wiedzy

ul. Wielicka 72b, Kraków, 3 piętro, Pok. 313

Tel.: 12 29 90 675

Tel.: 12 29 90 791

www.spin.malopolska.pl

e-mail: spin@umwm.malopolska.pl

logotypy unijne