Spin - Małopolskie Centra Tranferu Wiedzy
gala GOZpodarz 2022
SPIN laureatem nagrody
GOZpodarz 2022
laureaci nagrody inteligentnego rozwoju 2022
SPIN Laureatem nagrody
Inteligentnego Rozwoju 2022
Baza Naukowców
BAZA NAUKOWCÓW
Przedsiębiorco, znajdź naukowca do współpracy
next arrownext arrow
previous arrowprevious arrow
pexels pixabay 256381

Kto może skorzystać z projektu SPIN

 

Model SPIN opiera się o funkcjonowanie Centrów Transferu Wiedzy.

Ich zadaniem jest umożliwienie transferowania innowacji z jednostek naukowych i instytucji otoczenia biznesu do przedsiębiorstw co przekłada się na innowacyjność Małopolskiej gospodarki.

 

Więcej informacji

Nie przegap !

Znamy Partnerów nowej edycji projektu SPIN

Zdjęcie przedstawia uścisk dłoni kobiety i mężczyzny pokazujące współpracę w biznesie

Zarząd Województwa Małopolskiego podjął decyzję o wyborze Partnerów do wspólnej realizacji projektu SPIN-Małopolskie Centra Transferu Wiedzy. Ich rolą będzie wspieranie małopolskich przedsiębiorców w opracowywaniu i wdrażaniu innowacji.

Zainspiruj się

SPIN skutecznie wspiera firmy

Grafika SPIN z napisem "Spełnij marzenie o innowacjach w Twojej firmie" i cytatem Walta Disneya "Jeśli potrafisz o czymś marzyć, potrafisz tego dokonać"

Znamy już wyniki badania ewaluacyjnego projektu SPIN.. Aż 81% firm, które skorzystały z projektu, potwierdziło wysoką jakość i przydatność uzyskanych usług, a 88% już wdrożyło bądź planuje wdrożenie wypracowanych rozwiązań. Projekt zauważalnie wpłynął też na poprawę relacji nauka-biznes w regionie.

Ciepło z Wisły - relacja uczestnika

Ciepło z Wisły - relacja uczestnika

Ale super. Przez głowę przemknęła  mi właśnie taka myśl. W drugiej połowie kwietnia przyjdzie mi wyjechać do Krakowa. Oczami wyobraźni widziałem już spacer nad Wisłą  w stronę Wawelu przy ciepłym południowym światełku w wiosennym nastroju. I rzeczywiście przeczucia o  wiośnie się sprawdziły, wiosna przyszła i została odnotowana , ale tylko w kalendarzu. 

Przyszedł kwieceń i data wyjazdu Do Krakowa. Po drodze na Ziemi Świętokrzyskiej miejscami leżało kilka centymetrów śniegu, w Krakowie każdy przechodzień miał na sobie ciepłe ubranie. 

Pogoda znowu spłatała nam figla, każdy spotkany znajomy kierował w moją stronę błagalny wzrok przeplatany  znakiem zapytania. Nic z tego, nie mogłem pomóc. Przecież wszelkie pogodowe decyzje zapadają „na górze” . 

Ale z drugiej strony stwierdziłem: jest super! Skoro myśli wszystkich podążają w stronę pogody, łatwiej nam będzie mówić o komforcie termicznym i pośrednio o komforcie życia... A przecież min. po to się spotykamy. Życie jednak jest piękne, nawet przy kilku centymetrach śniegu w III dekadzie kwietnia. 

Zatem w dobrym nastroju przyszło mi przywitać tych , którzy stawili się popołudniem w Krakowie na barce Aquarius ustawionej na Wiśle z widokiem na Wawel. 

Czas na konkrety.

Przy Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego działa Projekt SPIN. Stworzone przez niego  tzw Centra Transferu Wiedzy mają za zadanie wykorzystać i skierować do odpowiedniego odbiorcy potencjał naukowy Krakowskich uczelni. Odbiorcą mają być małe i średnie przedsiębiorstwa. Chodzi oczywiście o rozwój firm, zwiększenie  innowacyjności przy jednoczesnym zastosowaniu wiedzy i doświadczeń płynących z placówek naukowych. SPIN ma dosłownie spinać projekty, pomysły krążące na korytarzach uczelni z działalnością firm,  z funduszami, z szeroko pojętym biznesem. usługi prowadzone są bez kosztowo. 

Jakie branże tego szeroko pojętego biznesu zostały już uwzględnione? Podaję: 

  • Budownictwo energooszczędne 
  • Odnawialne źródła energii
  • Sieci informatyczne
  • Biotechnologia

Cieszę się, że zostałem zaproszony do tego projektu bo jako osoba publiczna często mówię o konieczności ochrony klimatu ze względu na globalne ocieplenie. I w każdym z tych powyżej wymienionych tematów widzę możliwość działania na rzecz ochrony środowiska naturalnego i poprawę stanu czystości atmosfery.

Nie przez przypadek Małopolska stała się liderem projektu SPIN. Od kilku lat mówi się o smogu i negatywnym wpływie zatrutego powietrza na stan zdrowia mieszkańców regionu. Dlatego pierwsze z naszych spotkań odbyło się w restauracji umieszczonej na barce gdzie konieczne było zastosowanie takiego sposobu ogrzewania, który nie będzie wprowadzał zanieczyszczeń do atmosfery. Barka Aquarius to punkt gdzie  ciepło potrzebne do ogrzewania lokalu uzyskuje się bezpośrednio z rzeki  dzięki pompie ciepła. O tym ciekawym przedsięwzięciu i o wyzwaniach z nim związanych opowiadała właścicielka restauracji Pani Małgorzata Morawiec. Stąd tytuł naszego spotkania: Ciepło z Wisły

Ciekawie zabrzmiała także prezentacja studenta Wydziału Fizyki  i przedsiębiorcy w jednej osobie. Wraz ze swoimi kolegami stworzyli  indywidualne sensory do badania jakości powietrza w swoim otoczeniu. Ich celem jest rozpowszechnienie wiedzy o  wspomnianych sensorach i ich sprzedaż w dostępnej cenie, tak aby można było stwierdzić jaki jest stan zanieczyszczenia powietrza w miejscu, w którym się  przebywa: w ogrodzie, na placu zabaw, przy ulicy czy w parku. 

Bardzo fajnie w tym momencie udało nam się powiązać projekt sensorów z obecnym na sali  producentem dronów. Pierwsze korzyści z naszego spotkania :-) 

O badaniach związanych z zanieczyszczeniem środowiska mówiła Pani Iwona Jelonek z Uniwersytetu Śląskiego. Moją uwagę zwróciły jej słowa o wzroście pacjentów przyjmowanych do zabrzańskiej kliniki chorób serca podczas styczniowego smogu. O ile przeciętnie w miesiącu zgłasza się około 60 pacjentów z problemami układów krążenia i oddechowego, o tyle w ciągu  5 dni ze smogiem klinika przyjęła blisko 800 zgłoszeń. Warto zapamiętać te dane i użyć ich jako argument w dyskusji o szkodliwości niskiej emisji. Niestety, ale jest spora liczba osób, które problem dymów i zanieczyszczeń wydobywających się z naszych kominów czy rur wydechowych uważają za przejaskrawiony. 

Dodam jeszcze, że uczestnicy spotkania wysłuchali  prezentacji osób związanych z Centrami Transferu Wiedzy  pracujących przy Krakowskich uczelniach.  Mamy już w Małopolsce cztery takie centra. 

Małopolskie Centrum Budownictwa Energooszczędnego (Politechnika Krakowska), www.mcbe.pl

Centrum Inteligentnych Systemów Informatycznych (AGH) www.isi.agh.edu.pl

Centrum Zrównoważonego Rozwoju i Poszanowania Energii (AGH) www.miekinia.agh.edu.pl

Małopolskie Centrum Biotechnologii (Uniwersytet Jagielloński) www.mcb.uj.edu.pl

Rozmowy, dyskusje, pytania i odpowiedzi zajęły nam więcej niż 3 godziny. Z tych wszystkich wypowiedzi ważną była także uwaga jednego z pracowników CTW  mieszkającego przez wiele lat na Wyspach Brytyjskich. Podzielił się swoimi doświadczeniami płynącymi z pracy poza granicami kraju, ale podkreślił też konieczność zmian w sposobie myślenia i sposobie podejścia mentalnego nas Polaków do zadań dłuższych wieloletnich. 

Skoro rozmawialiśmy o niskiej emisji , nie mogło zabraknąć wśród nas przedstawiciela branży producentów kominków i pieców akumulacyjnych. Pan Jacek Ręka po swoich uwagach związanych z ustawą anty smogową , dłuższy czas rozmawiał z Panią Małgorzatą Fedorczak-Cisak ekspertem budownictwa energooszczędnego. 

W spotkaniu brał też udział przedstawiciel Jednostek Samorządu Terytorialnego w osobie Pana Łukasza Wróblewskiego wójta gminy Iwanowice. Pieniądz przyciąga pieniądz - w myśl tej zasady układa plany pracy i tak też widzi przyszłość swojej gminy. Mówił też o konieczności edukacji i prowadzenia szkoleń. 

Pani Anna Mlost (zastępca Dyrektora Departamentu Polityki Regionalnej UMWM) na samo zakończenie spotkania  podziękowała wszystkim za aktywną obecność na spotkaniu, a plik kartek zapisanych  gęsto notatkami trafił do torby. 

Czas szybko minął, to były interesujące trzy godziny przy smacznym jedzeniu i w dobrym towarzystwie. Nikt już nie mówił o zimnym kwietniu, zapomnieliśmy wszyscy o „braku komfortu termicznego” na zewnątrz,  albo jak to się powszechnie uważa w Małopolsce  „na polu” :-). Ale mieliśmy w sobie poczucie komfortu dobrze spędzonego czasu. 

W ograniczaniu niskiej emisji małe i średnie przedsiębiorstwa znajdą dla siebie miejsce i mogą być  przydatne. Pod jednym warunkiem - bardzo szeroko prowadzonej edukacji w społeczeństwie. 

Wracając do domu ponownie wybrałem drogę przez Kielce. Nadal było biało, ale śniegu było już mniej. Ale super - pomyślałem sobie, jesteśmy już bliżej wiosny, aniżeli rano. 

Tomasz Zubilewicz

SPIN Małopolskie Centra Transferu Wiedzy

ul. Wielicka 72b, Kraków, 3 piętro, Pok. 313

Tel.: 12 29 90 675

Tel.: 12 29 90 791

www.spin.malopolska.pl

e-mail: spin@umwm.malopolska.pl

logotypy unijne